vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

900-0018/2021 - 467 Odprava arhitektonskih ovir-vgradnja dvigal- ugotovitev javnega interesa


Datum: 16. 12. 2021
Urad: Urad za razvoj in prostor
Svetniška skupina: DeSUS - Demokratična stranka upokojencev Slovenije
Svetnik: Ana Bilbija

Pobuda

S svetniško pobudo št. 900-5/2020-255 sem 28.5.2021 v zvezi s potrebo vgradnje dvigal posredovala pobudo, da pristojna služba prouči možnost zagotovitve kreditiranja in/ali subvencioniranja vgradnje dvigal v večstanovanjskih stavbah in da se Službi vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko predlaga, da stori vse, da se zagotovi za ta namen evropska sredstva saj je dejstvo, da jih je Litva koristila. 
Po prejemu skopega odgovora, da občina ne more kreditirati zasebnih investicij in da bo pobuda posredovana vladni službi sem 1.10.2021 ponovno vložila pobudo, da pristojne službe le proučijo možnost pomoči pri tako zahtevnih in pomembnih vprašanjih in da se pristojno službo pri Vladi povpraša če in kako je ta problematika zajeta v okviru instrumenta za okrevanje-NextGenerationEU. Predlagala sem še, da pristojni poskrbijo za ugotovitev števila stavb in stanovanjskih enot, ki bi potrebovale dvigala. Rezultata ni bilo razen navedbe izhodiščnega podatka iz vira GURS, da je v občini 280 stavb s 4 ali več etažami, od katerih ima le 38 stavb dvigala. Torej ostaja v naši občini 242 stavb, v katerih bi se dalo oceniti z malo truda tudi število enot. Številka je velika. Gotovo bi starejši in gibalno ovirani stanovalci v teh stavbah nekajkrat napolnili naš DSO. V mislih pa ne moremo in ne smemo imeti samo starejše in gibalno ovirane. Nepotrebne dodatne obremenitve predstavljajo tudi za mlajše, praviloma mamice, ki morajo nositi otroke in vso spremljajočo prtljago. Poleg tega pa lahko trdim za sosesko v kateri živim, da so bile stavbe na podlagi izdanega gradbenega dovoljenja Skupščine občine Nov mesto, Oddelka za urbanizem, gradbene in komunalne zadeve v letu 1974 zgrajene tako, da imajo glavni vhod s hriba, pa je bilo šteto eno nadstropje manj. Z izigravanjem zakonodaje je bila povzročena škoda, ki jo je potrebno odpraviti. Verjetno ne gre za osamljen primer. Žal pa konkretnih podatkov nimamo.
Po informacijah Sindikata upokojencev je na nivoju države 11.000 stavb, ki bi potrebovale dvigala in če je v vsaki stavbi le en človek, ki bi dvigalo nujno potreboval je to 11.000 oseb. Se za tako število ljudi ne izplača potruditi? Kje je tu zagotavljanje mobilnosti, saj marsikdo ne more iz stanovanja. Je dvigalo v enaindvajsetem stoletju luksuz?
S ciljem izboljšanja stanja pri prizadevanjih za to, da bi vsak lahko kar najdalj ostal doma, saj prostora v institucijah ni niti toliko kot bi jih danes potrebovali, predlagam, da pristojni organ pri reševanju problematike ugotovi javni interes, ki bo omogočal sofinanciranje projekta, verjetno po pridobitvi gradbenega dovoljenja. K takemu ravnanju bi bilo treba vzpodbuditi tudi organe na nivoju države. 
Prepričana sem, da bi na ta način, z relativno majhnimi sredstvi, lahko zagotovili izboljšanje bivalnih pogojev vsem generacijam. 

 

Odgovor

Mestna občina Novo mesto v letu 2022 pripravlja razpis za sofinanciranje vgradnje dvigal v večstanovanjskih stavbah, ki je eden od ukrepov odpravljanja arhitektonskih ovir za starejše in gibalno ovirane. V proračunu 2022 so že predvidena sredstva za ta namen (Izboljšave za odpravo arhitektonskih ovir). Objavo javnega razpisa predvidevamo v prvi polovici letošnjega leta.

 

Službo vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko smo na obisku vlade v Mestni občini Novo mesto, dne 12. 11. 2021, znova v osebnem stiku opozorili na priložnost in pomen sofinanciranja vgradnje dvigal iz evropske kohezijske politike za lokalne skupnosti. V odzivu je minister g. Zvone Černač zagotovil, da problematiko intenzivno preučujejo in da vidi možnosti, da izkoristimo evropska sredstva v Sloveniji tudi za ta namen.

 

 

Pripravil:

Peter Geršič

vodja Razvojno projektne pisarne

 

 

 

dr. Iztok Kovačič                                                                             dr. Vida Čadonič Špelič

vodja Urada za prostor in razvoj                                                               direktorica

 

 

Nazaj na seznam