ARNE HODALIČ: SRCE TEME
dne 02. 06. 2025, 19:30
Lokacija: Kulturni center Janeza Trdine, Novo mesto
Organizator: Zavod Novo mesto
Vabljeni v Kulturni center Janeza Trdine 2. junija ob 19.30 na predavanje in odprtje razstave Srce teme slovenskega fotografa Arneta Hodaliča. Razstava fotografij, ki prikazuje dogajanje na vojaških taborih za otroke, bo v Galeriji Kocka na ogled do 1. avgusta. Gre za prvi del skupnega projekta Zavoda Novo mesto in Dolenjskega muzeja v letu, ko obeležujemo 80 let od konca druge svetovne vojne in 30 let od genocida v Srebrenici.
Fotografu Arnetu Hodaliču je uspelo na diskreten način predstaviti preobrazbo otrok v vojake, ki pozneje v sistemu predstavljajo osnovo za oblikovanje različnih vojaških struktur, tako državnih kot tudi paravojaških. Na ta način izurjeni vojaki v primeru vojn pogosto prevzamejo tudi deviantne bojne akcije, ki terjajo poklicno hladnokrvnost in učinkovitost. Fotografska serija je izbrana kot uvodna razstava v projekt Srce teme zaradi umeščenosti dogajanja, ki ga postavlja v samo počelo vojnih stanj.
Gre za sistematično in s strani državnih organov podprto urjenje in vzgajanje dečkov in deklic v starosti od šest let naprej v okviru programa usposabljanja profesionalnih vojakov. Dečki in deklice skozi natančen in učinkovit program pridobijo znanja in psihološko zmožnost za odhod na bojišča.
*****
Arne Hodalič je odraščal v Ljubljani. Po končanem študiju biologije je delal kot profesionalni skiper jadrnic in potapljač, v tem času pa je začel fotografirati predvsem čolne, potapljanje in navtične dejavnosti. Njegovo prvo potovanje v Indijo leta 1989, s katerega fotografije so bile objavljene v prestižni švicarski reviji Animan, je spremenilo njegovo profesionalno kariero. S strani revije je prejel več kot 20 nalog in s svojim fotoaparatom veliko potoval po svetu. V Parizu se je pridružil agenciji Gamma Press in začel delati za French Press kot član več fotografskih agencij.
Bil je član in organizator več odprav; Papuo Novo Gvinejo je prečkal v izdolbenem kanuju po reki Sepik (1500 km), Sudansko puščavo je v majhnem čolnu prečkal od Kartuma do Egipta po reki Nil, bil je fotograf za francosko-slovensko jamarsko odpravo v Hunanu (Kitajska) in Tawi Atayrju (Oman), bil je fotograf alpinistične odprave na Nanga Parbat (8125 m) v Pakistanu in član posadke v odpravi L'Esprit de Bougainville (dve leti in pol jadranja na kitajski jadrnici v jugovzhodni Aziji).
Njegovo delo pomembno zajema tudi humanitarnost in razkrivanje tragičnih človeških usod po celem svetu. Sodeluje kot član humanitarnih odprav; s Klovni brez meja med balkanskimi vojnimi konflikti, z mednarodnim Rdečim križem, pri OZN-u, z organizacijo ITF pri razminiranju in pomoči žrtvam min ter z Bolnišnično šolo URI Soča.
Arne Hodalič je prvi slovenski fotograf, ki je objavil reportažo v ameriški izdaji revije National Geographic.
Njegove fotografije so objavljene v več kot 50 uglednih svetovnih časopisih in revijah, med drugim v National Geographic, Life (ZDA), Time, Figaro Magazine, GEO, Paris Match, Marie Claire, VSD, Die Zeit, Cosmopolitan, Stern, Liberation, Grands Reportages, Gala, Airone, Espresso, L’Illustré, Oggi, Sette-Corriere della Sera, Gioa, Nature in mnogih drugih.
Leta 2008 je prejel častni doktorat na Akademiji za umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani in postal predavatelj fotografije in fotoreporterstva na FDV (Fakulteta za družbene vede) Univerze v Ljubljani, na VIST (Fakulteta za uporabne znanosti) v Ljubljani in na Univerzi UNG v Novi Gorici. Zadnjih 18 let je foto urednik revije National Geographic (slovenska izdaja).
Za svoje delo je prejel veliko nagrad večinoma v tujini, med drugim tudi za sodelovanje pri dokumentarnem filmu o človeški ribici.