Centralna čistilna naprava od prihodnjega tedna v poskusnem obratovanju
datum: 12. 06. 2013
Do konca decembra pričakujemo še uporabno dovoljenje.
Na rotovžu se je danes, teden pred začetkom poskusnega obratovanja Centralne čistilne naprave v Ločni, odvijala novinarska konferenca, na kateri sta župan Alojzij Muhič in odgovorni vodja projekta mag. Jože Kobe celovito predstavila projekt.
Projekt Hidravlične izboljšave kanalizacijskega sistema in centralna čistilna naprava v Novem mestu je vključen v pilotni projekt Odvajanje in čiščenje odpadnih voda v porečju reke Krke. Operacijo delno financira Evropska unija iz Kohezijskega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete: Varstvo okolja – področje voda, prednostne usmeritve: Odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih vod.
Projekt je organizacijsko razdeljen v 2 fazi. I. faza obsega izgradnjo Centralne čistilne naprave Novo mesto ter spremembo zasnove primarnega omrežja Ločna in gradnjo novega primarnega kanala do CČN Ločna. Dela na Centralni čistilni napravi Novo mesto so skoraj v celoti zaključena. Čistilna naprava je tako v polnem obratovanju že od sredine marca 2013. 22. 4. 2013 je bil na objektu opravljen tehnični pregled, 3. 6. 2013 pa je Mestna občina Novo mesto prejela odločbo o poskusnem obratovanju, kot datum začetka poskusnega obratovanja pa je določen 19. 6. 2013. Predvidevamo, da bo uporabno dovoljenje za objekt pridobljeno do decembra 2013. S tem bodo tudi vzpostavljeni pogoji za prevzem objekta in predajo v upravljanje javnemu podjetju Komunala Novo mesto.
Dela na primarnem omrežju Ločna in primarnem kanalu do CČN Ločna so zaključena, za objekt pa je že pridobljeno uporabno dovoljenje. Kanal je v funkciji že od začetka leta 2011.
Vrednost I. faze projekta znaša 9.945.066 evrov (z DDV), od tega bo projekt financiran s strani Kohezijskega sklada v višini 4.845.858 evrov (48,7 %), s strani lastnih sredstev Republike Slovenije 855.151 evrov (8,6 %) ter deležem Mestne občine Novo mesto v višini 4.244.057 evrov (42,7 %).
V II. fazo pa so vključeni naslednji objekti:
1. Dograditev zadrževalnega bazena Šmihel s prekritjem objekta;
2. povečanje zmogljivosti črpališča Kandija;
3. spremembe zasnove sekundarnega omrežja Šmihel in izgradnja skupnega zadrževalnega bazena;
4. odvodnjavanje odpadne vode z območja Kandije;
5. sprememba sekundarnega omrežja Gotna vas in gradnja skupnega zadrževalnega bazena;
6. dograditev črpališča Bršljin;
7. sprememba sekundarnega omrežja Mestne njive in gradnja zadrževalnega bazena;
8. gradnja zadrževalnega bazena Težka voda.
Za drugo fazo projekta je bilo v letu 2012 izvedeno javno naročilo. Kot najugodnejši ponudnik je bilo izbrano podjetje Begrad, d. d., iz Novega mesta. Ponudbena vrednost znaša 4.254.069 evrov (z DDV).
Od tega bo projekt financiran s strani Kohezijskega sklada v višini 2.072.849 evrov (48,7 %), s strani lastnih sredstev Republike Slovenije 365.797 evrov (8,6 %) ter deležem Mestne občine Novo mesto v višini 1.815.424 evrov (42,7 %).
Izvajalec je bil uveden v delo oktobra 2012, rok za izvedbo del pa je eno leto po uvedbi izvajalca v delo.
Župan Alojzij Muhič o pomenu projekta za občane
Mag. Jože Kobe, odgovorni vodja projekta, o celotnem projektu
Župan Alojzij Muhič o zagotavljanju pitne vode na območju Mestne občine Novo mesto
nazaj