vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

902-0027/2023-91 Varstvo otrok s posebnimi potrebami med počitnicami


Datum: 13. 07. 2023
Urad: Urad za družbene dejavnosti
Svetniška skupina: Gibanje svoboda
Svetnik: Renata Pavlin

Pobuda

Po mnenju občanov otroci s posebnimi potrebami v času šolskih počitnic nimajo zagotovljenega strokovnega varstva v domačem okolju zaradi česar v tem obdobju njihov razvoj stagnira ali pa celo nazaduje; res je da občina tako z javnimi razpisi že omogoča financiranje društev in drugih subjektov v zvezi z varstvom otrok s posebnimi potrebami v času počitnic; tako na primer društvo sonček za te otroke organizira počitnice na morju; kljub temu starši predlagajo da občina za naslednje leto pripravi razpis za vzpodbudo počitniških programov katere bi vodili strokovni kadri za otroke s posebnimi potrebami v domačem okolju; druga možnost pa je, da se določena sredstva za izvedbo takšnega programa namenijo šoli sami in sicer za razširitev strokovnega varstva med počitnicami.

Odgovor

Mestna občina Novo mesto vsako leto preko javnega razpisa sofinancira počitniško varstvo in pester nabor aktivnosti, ki jih izvajajo različna društva in organizacije. Po navedbah ravnateljice OŠ Dragotina Ketteja je na šoli za šolske otroke med počitnicami že vsa leta dobro poskrbljeno, zanje imajo na šoli organizirano počitniško varstvo. Šola je odprta med jesenskimi in zimskimi počitnicami ter med poletnimi počitnicami štiri tedne v juliju in teden ali dva v avgustu pred pričetkom pouka. Varstvo je vsako leto planirano v LDN-ju, skupino pa oblikujejo na podlagi potreb staršev, ki jih navedejo v vprašalniku. Varstvo prilagodijo tudi časovno in poskrbijo za otroke od 6.00 do 16.00 ure. Varstvo izvajajo varuhinje, ki otroke dobro poznajo in so tudi otroci na njih navajeni, kar je zelo dobra rešitev, ker so otroci zelo specifični. Varuhinje izvajajo varstvo v okviru svojega delovnega časa. V času, ko ni pouka, varuhinjam ni mogoče izplačevati defektološkega dodatka - problem na MVI. V počitniško varstvo je bilo pred leti prijavljenih veliko več otrok, v zadnjih letih število upada – razlog ravnateljici ni znan. V letošnjih poletnih počitnicah je bilo v petih tednih izvajanja počitniškega varstva od 130 učencev šole v posameznem tednu prijavljenih največ 9 otrok. Problem predstavlja tudi neresnost staršev pri prijavah, ko iz neupravičenih razlogov prijavljenega otroka v varstvo ne pripeljejo. Posledično nastane problem pri razporejanju varuhinj in oblikovanju skupin ter pri načrtovanju prehrane v času počitnic. Prehrana v času počitnic ni subvencionirana. Da bi prijavljeni otroci v varstvo res prihajali, so z lanskim šolskim letom na seji sveta staršev sprejeli sklep, s katerim je bila določena višina dnevnega prispevka v višini 8 EUR na dan otrokove prisotnosti - zaradi resnosti prijave. Starši, ki tega prispevka ne bi zmogli, se seveda lahko obrnejo na svetovalno delavko in se jim plačilo oprosti.

 

Ivica Menger,                                                                      dr. Jana Bolta Saje

p.p. vodja urada za družbene dejavnosti                                    direktorica

Nazaj na seznam