vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

902-0028/2024-313 Ureditev sprehajalnih in tekaških poti prilagojenih tudi za slepe in slabovidne osebe


Datum: 03. 10. 2024
Urad: Urad za infrastrukturo
Svetniška skupina: Solidarnost
Svetnik: Maja Žunič Fabjančič

Vprašanja, pobude in pohvale

Na pobudo občana posredujem predlog, da se v novomeški občini uredili sprehajalne in tekaške poti, ki bi bile prilagojene tudi za slepe in slabovidne osebe, saj so za njih možnosti za rekreacijo in sprostitev v naravi zelo omejene. Ureditev takšnih poti bi omogočila tudi osebam s to osebno okoliščino, da bi lahko samostojno in varno uživali v naravi, se družili in izboljšali svojo kakovost življenja.

Predlaga, da se v prihodnjih gradnjah sprehajalnih in tekaških poti namestijo taktilna vodila,
ki bi slepim in slabovidnim omogočila orientacijo in samostojno gibanje. Ureditev takšnih poti in stez predstavljala pomemben korak k bolj vključujoči skupnosti in izboljšala kakovost življenja vseh občanov.

Predlagane rešitve:
- Plitvi in ozki kovinski/plastični žlebovi (okvirno globine 15 mm in širine 20 mm; npr. 10
žlebov za lažje vodenje). Taka vodila so ponavadi nameščena po mestnih pločnikih (Ljubljana,
Lendava).
- Rahlo dvignjen robnik ob robu steze/poti (moral bi biti dvignjen vsaj 50 mm ali več).
- Istemu namenu lahko služi tudi obrobni kanal za odvodnjavanje (takšni, kot so ob robu cestišča – asfaltni in plitvi ter široki okrog 300 mm).

Pomembno je, da so vodila čim bolj neprekinjena in da lahko po njih/ob njih bela palica
gladko drsi (brez zatikanja ali sunkovitih odskokov). Če so ob stezi kakšne t.i. točke interesa (klopi, igrala, vadbeni pripomočki, prehodi…), se lahko vodilo na tej točki taktilno markira (z nazobčanjem vodila oz. drugo rešitvijo), da bo to lahko uporabnik zaznal.

 

Odgovor

Občina skladno z Gradbenim zakonom pri vseh prenovah in novogradnjah objektov upošteva usmeritev za univerzalno graditev. Na podlagi Pravilnika o univerzalni graditvi in uporabi objektov se tako izvajajo prilagoditve površin za slepe in slabovidne tudi na prometnih površinah (pločniki, prehodi za pešce ipd.). S predstavniki Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Novo mesto je bil v oktobru izveden delovni sestanek, na katerem je bila predstavljena pobuda za umeščanje taktilnih vodil na sprehajalnih in rekreacijskih poteh. Predstavniki društva so izrazili, da je potrebno prednostno urejanje vodenja za slepe in slabovidne v območjih, kjer so zgoščene različne dejavnosti (trgovina, pošta,…). Izpostavili so tudi, da tovrstnih pobud za dodatno prilagajanje sprehajalnih in rekreacijskih poti s strani članov še niso prejeli. Po njihovih informacijah se slepi večinoma rekreirajo s spremljevalci, za slabovidne pa predlagane rešitve bistveno ne izboljšajo pogojev za orientacijo v prostoru.

 

 

Pripravil:           

Klemen Beličič

strokovni sodelavec za promet in mobilnost

 

dr. Jana Bolta Saje

direktorica občinske uprave

Nazaj na seznam