Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.
Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.
Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.
901-0002/2025-393 Nasilje v KS Kandija - Grm oz. pobuda za vzpostavitev pilotnega projekta uličnega mladinskega centra
Datum: 20. 03. 2025
Urad: Urad za družbene dejavnosti
Svetniška skupina: Solidarnost
Svetnik: Maja Žunič Fabjančič
Vprašanja, pobude in pohvale
Že na Odboru za družbene dejavnosti je izpostavila skrbi staršev, ki so se obrnili nanjo. Živijo v neposrednji bližini grišč pred Osnovno šolo Grm. Gre se za tamkajšnje, popoldansko in večerno druženje otrok in mladih na parkirišču in igrišču omenjene šole. Zadnja leta so namreč po njihovih besedah zadeve eskalirale. Stanovalci sporočajo, da so otroci in mladi, predvsem gre za osnovnošolce in pa srednješolce, ki se tam zbirajo in s svojim vedenjem pogosto zapadajo v neke tvegane oblike vedenja, kar vključuje tudi nevarno ležanje na cesti pred vozili v nočnem času, ustavljanje avtomobilov, vožnje v nedovoljeno smer z motorji in pa vandalizem v smislu poškodovanja ograje igrišča, uničevanja infrastrukture, tudi okoljskih stanovanskih objektov in šole, uničevanje kamere, metanja jajc v fasado itn. Več o tem je pisal tudi Dolenjski list. Zaradi vsega navedenega prihaja tudi do konfliktov s stanovalci iz bližnjih blokov, zaradi česar se slednji vedno bolj bojijo zapustiti notranjost svojih stanovanj, vključno s tem, da si ne upajo niti več na balkone, sploh starejši in starši. Dogajanje tam se pogosto razvije tudi v fizične obračune, torej v pretepe med mladimi, kjer posreduje tudi policija. Stanovalci so deležni tudi verbalnih groženj in zaradi strahu pred povračilnimi ukrepi, kot so poškodovanje vozil in obmetavanje stavb, si ne upajo poklicati policije. Soočajo se s poslabšanjem kvalitete življenja, torej v neki skupnosti, kjer še pred dvema letoma teh težav niso zaznali. Krajani predlagajo, da se po zgledu drugih občin, kjer so se mladinski centri izkazali za uspešno rešitev pri preventivi in vključevanju različnih skupin mladih in sicer za čim prejšnjo vzpostavitev pilotnega projekta uličnega mladinskega centra, ki bi spodbujal organizirano in pa kakovostno preživljanje prostega časa tam, kjer se mladostniki dejansko zbirajo. Takšni centri bi bili organizirani skladno s Strategijo za mlade in bi ustvarili pogoje za njihovo vključenost in pa aktivno sodelovanje. Predvidena je v aktualni strategiji in sicer akcijski načrt spostavitve takšnega centra že letošnje leto. Prvi pa bi lahko zaživel ravno na lokaciji Osnovne šole Grm, ki bi omogočil tudi enostaven dostop iz matičnega Mladinskega centra Oton. Cilj je, da dobijo dodatne preventivne programe neposredno na lokacijah, kjer se zbirajo in zadržujejo in kjer bi lahko ponudili podporo pri kakovostnem preživljanju prostega časa in pa odraščanja z usmerjenim uličnim mladinskim delom.
Opozarjajo tudi, da je treba čim prej ukrepati, ker so ta vedenja vse bolj tvegana, da se jim torej omogoči neko priložnost za kakovostno odraščanje in razvijanje v odgovorne člane družbe.
Odgovor
Mestna občina je s problematiko seznanjena in se z možnimi ukrepi tudi aktivno ukvarja, tako v sodelovanju z Zavodom Novo mesto, ki pokriva področje mladine kot nevladnimi organizacijami, ki pokrivajo tovrstne teme. Mladinski center Oton (MC Oton), ki deluje v okvirju Zavoda Novo mesto, predstavlja prostor, namenjen mladim in mladinskim društvom v Mestni občini Novo mesto. Tudi v MC Oton opažajo povečano število vandalizma ter nasilništva med mladimi. Kot odgovor na to so v letu 2025 izvedli več delavnic po srednjih šolah na to temo (npr. Nenasilna komunikacija, Kaj pa ti in tvoja prihodnost, V čevljih drugega ...). Z mladimi se redno pogovarjajo o tej problematiki in jih vabijo v MC na njihove aktivnosti. Zaposleni MC Oton se prav tako udeležujejo delavnic in izobraževanj na temo preprečevanja nasilja med mladimi (npr. Spletno nasilje na podlagi spola …). V sklopu programa MC Oton izvajajo Tabore na OFF, ki so namenjeni mladim iz nespodbudnih socialnih okolij. Na taboru izvajajo tudi delavnice, ki osveščajo mlade o spletnem nasilju, ki lahko prehaja v fizično nasilje. V skladu s Strategijo Mestne občine Novo mesto za mlade v programu dela MC Oton planira tudi investicijo v mobilno enoto, ki bo omogočila, da se z njihovimi vsebinami približajo mladim in vzpostavijo prostore za mladinsko delo na terenu, kjer jih mladi najbolj potrebujejo. Za ta namen se planira pridobivanje sredstev prek razpisov (npr. LAS, nacionalni in evropski razpisi). V naslednjih mesecih bodo v MC Oton izvedli intervencije uličnega dela in navezali stik z mladostniki, ki se zadržujejo na določenih območjih, predvsem v okolici mestnih osnovnih šol. Zaradi neposredne bližine igrišča in mladinskega centra bodo mlade vabili na aktivnosti v mladinskem centru ali izvajali aktivnosti na igrišču.
Z izzivi mladinskega nasilja in vandalizma se aktivno ukvarjajo tudi v društvu Eternia (Mavrični bojevniki), kjer so, na osnovi poziva MONM in OŠ Grm k sodelovanju pri naslavljanju problematike vandalizma s strani mladih, pripravili projekt LUFT, ki zajema aktivnosti za reševanje problematike nasilja in vandalizma med mladimi z aktivnim vključevanjem mladih ter delom na terenu s temi mladimi, njihovim razumevanjem ter vpeljavo pozitivnega vzorništva, v sklopu katerega bodo z mladimi delali posamezniki, ki bodo znali mlade pritegniti in motivirati. Cilj je aktivno vključevanje in motivacija mladih za sodelovanje v družbeno koristnih aktivnostih. V slopu projekta se planira nabava e-koles ter materialov za delo z mladimi na terenu. E-kolesa bodo služila kot mobilne enote mladinskim delavcem oz. pozitivnim vzornikom, ki bodo na terenu na tedenskem nivoju (popoldne in v večernih urah) s kolesom izvajali obhode - obiskovali točke, kjer se zbirajo mladi in kjer se pojavljajo omenjeni problemi ter z njimi izvajali programe aktivnosti. V društvu so projekt LUFT prijavili na razpis ERASMUS+ (rezultati razpisa bodo znani v mesecu juniju 2025, začetek izvajanja projekta se planira v septembru 2025). Poleg tega v društvu Eternia že izvajajo programe, v sklopu katerih aktivno vključujejo te mlade. Ti so npr. »Mladinska prostovoljna enota« - gre za lokalno ekipo prostovoljcev Mavričnih bojevnikov, ki se redno dobiva/ ustvarja/ deluje v Novem mestu in je z različnimi aktivnostmi zelo primerna oblika inkluzije mladih. Izvajanje programov društva sofinancira Mestna občina Novo mesti v sklopu Javnega razpisa MONM za sofinanciranje letnega in projektnega delovanja organizacij.
Mestna občina Novo mesto prav tako v sklopu javnega razpisa, sofinancira aktivnosti različnih organizacij namenjenih preventivi, ozaveščanju in preprečevanju nasilja in vandalizma med mladimi, npr. »Program RESET«, društva Življenje brez nasilja - program namenjen individualni obravnavi otrok in mladostnikov, ki so povzročitelji nasilja, vključno z vrstniškim nasiljem; »Program SVET 2 - SOCIALNA VKLJUČENOST IN ETIČNA TOLERANTNOST« Območnega združenja Rdečega križa Slovenije Novo mesto – program zajema tudi izvajanje delavnic strpnosti in solidarnosti za učence OŠ z naslovom Reci ne nasilju in Vzgoja za humanost; »Program Svetovanje za dijake in študente« društva Vezalka – program brezplačne psihološke podpore dijakom in študentom zaradi odnosov, težav z vrstniki, težav v šoli in drugih osebnih stisk; »Program Boj proti nasilju, Novo mesto najbolj varno mesto«, Karate kluba Ryukyu Kempo Slovenija – program brezplačnih delavnic, seminarjev, svetovanj in tečajev samoobrambe z namenom preprečevanje nasilja in izvajanja preventive na tem področju.
Pripravil:
Urban Hrastnik,
višji svetovalec
Meta Retar Kramar, doc. dr. Jana Bolta Saje,
vodja Urada za družbene dejavnosti direktorica
Nazaj na seznam