Steklene jagode

Dolenjski muzej začenja z novim projektom Doživetje stekla

datum: 07. 04. 2025

Ta četrtek se začenja projekt Doživetje stekla / Glass Experience, ki ga pripravlja Dolenjski muzej in bo trajal vse do 18. januarja 2026. Projekt, ki mu bo posvečen celotni razstavni program muzeja, bo vključeval pet razstav, z osrednjo pregledno arheološko razstavo steklenih izdelkov, od prazgodovine do novega veka, mednarodno arheološko konferenco ter številna predavanja, javna vodstva in delavnice. Vabljeni na slavnostno odprtje projekta, ki bo 10. aprila 2025 ob 19. uri na Muzejskih vrtovih.

Za uvod v projekt Doživetje stekla / Glass Experience, ki ga Dolenjski muzej pripravlja skozi vse leto, je poskrbela že letošnja kolonija 21. Novomeških likovnih dnevov, ki je v začetku meseca marca potekala v Jakčevem domu. Šest uveljavljenih ustvarjalcev v steklu je tematiko stekla izkoristilo tako v muzeju kot na samem dogodku, kjer so prikazali različne tehnike obdelave stekla. Med udeleženci so bili domači in tuji umetniki, njihova edinstvena dela pa bodo na ogled na razstavi 10. aprila 2025, ko bo uradno odprt projekt Doživetje stekla.

Poleg razstave del, nastalih na letošnji koloniji, bo projekt obsegal še razstavo arheološkega stekla z naslovom Stekleni svetovi ter razstavo sodobnega stekla, ki so jo v muzeju poimenovali Ideja ujeta v steklo. Arheološka razstava, ki je osrednja v okviru celotnega projekta, temelji na predmetih iz zbirke Dolenjskega muzeja. Obiskovalci bodo lahko spoznali steklene predmete, ki spadajo v obdobje prazgodovine, z začetkom v pozni bronasti dobi (9. stoletje pred našim štetjem), pa vse do novega veka. Osrednji del razstave bo posvečen umetelno izdelanim, raznobarvnim steklenim jagodam ogrlic, ki pričajo o razcvetu dolenjskega halštata v 5. stoletju pred našim štetjem. Na ogled bodo tudi arheološke najdbe iz rimskega obdobja, ko so nova znanja in napredek steklarske obrti omogočili nastanek številnih oblik steklenih predmetov, katerih uporaba je postala vsakdanja, pa tudi iz srednjega in novega veka, ko je steklo postalo simbol prestiža in bogastva. Gradivo muzejske arheološke zbirke bo dopolnjeno z izjemnimi kosi iz zbirk devetih muzejev iz Slovenije, Hrvaške in Avstrije.

V muzeju bo svoj prostor našla tudi razstava sodobnega umetniškega stekla, ki vključuje dela mednarodno priznanih steklarskih umetnikov in oblikovalcev. Ta dela sta v svojih zbirkah shranila Muzej antičnega stekla v Zadru in Steklarski muzej Bärnbach. Nastala so v okviru mednarodnih simpozijev, razstav in hrvaškega Bienala umetniškega stekla. Na razstavi bodo predstavljena dela umetnikov iz Avstrije, Madžarske, Italije, Francije, Nemčije, Nizozemske, Finske, Portugalske, ZDA in Kitajske.

V jesenskem delu bosta na ogled še dve razstavi: razstava slovenskih uporabnih steklenih izdelkov od 19. do 21. stoletja z naslovom Po poti materialne kulture – slovensko uporabno steklo ter gostujoča razstava Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba z naslovom Sijaj in barva.

Skozi vse leto bodo v Dolenjskem muzeju na ogled tudi izjemne steklene mojstrovine iz njihovih oddelčnih zbirk. Kustosi za etnologijo, kulturno zgodovino in novejšo zgodovino bodo obiskovalcem predstavili najzanimivejše predmete iz muzejske zbirke.

nazaj