vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

902-0028/2024-298 Smisel obstoja Odbora za spremljanje položaja romske skupnosti


Datum: 03. 10. 2024
Urad: Kabinet župana
Svetniška skupina: Samostojni svetniki
Svetnik: Silvo Mesojedec

Pobuda

 

Vprašanje kakšen smisel ima obstoj Odbora za spremljanje položaja romske skupnosti? 25. aprila 2024 dal pobudo, da daje na naslednjo sejo uvrstitev točke o romski problematiki v novomeški občini. In takrat je tudi povedal, da bo imel sestanek v juniju s predsednico države. Odgovor je bil: svetniška pobuda ni podana tako, da bi vsebovala vse potrebne elemente za obravnavanje občinskega sveta. Moram reči, da sem bil junija na tem sestanku pri predsednici neprijetno presenečen, ko se je z županom srečal na tem sestanku. Kot član odbora ni bil vreden, da bi se z županom slišal in da bi morda skupno z županom nastopila pri predsednici države. V Brežicah, za primerjavo, je imel odbor letos pet sej. Mi smo imeli eno za sprejem občinskega proračuna, in ne vem, če je to namen tega odbora. Predsednici odbora je med drugim predlagal, da bi obiskali romsko naselje Pušča, a nič ni bilo narejeno na tem primeru.

Naj pove, da ima pred seboj dopis Mestne občine Murska Sobota. 24. oktobra bodo gostili Komisijo za spremljanje položaja romske skupnosti iz občine Brežice in del občinske uprave, ki prihaja na ogled dobrih praks. V okviru obiska si bodo najprej ogledali romsko naselje Pušča in vrtec, na to pa želijo organizirati predstavitev njihovega dela z romsko skupnostjo, s posebnim poudarkom na izobraževanju. Kot verjetno veste iz medijev, je situacija v jugovzhodnem delu Slovenije trenutno zelo zahtevna, zato so se na občini Brežice odločili, da obiščejo Mestno občino Murska Sobota  in spoznajo način dela, predvsem na področju izobraževanja, ki zajema vse od predšolskih programov, osnovnega šolstva do izobraževanja odraslih. Po dogovoru z županom vabijo k sodelovanju, da skupaj pripravijo predstavitev njihovega dela. Po ogledu naselja bo vsak zmed vas imel priložnost predstaviti svoje delo, izkušnje in primere dobrih praks na področju dela z romsko skupnostjo.

Dejstvo je, da je zadeva v jugovzhodni Sloveniji res pereča in to dokazuje tudi, da mu je uspelo združiti vse civilne iniciative in delujejo na tem področju. Osebno nima težave z sodelovanjem, tudi šentjernejski župan bo poklical vse župane na sestanek skupaj s civilnimi iniciativami.

Odgovor

Po poslovniku Občinskega sveta Mestne občine Novo mesto Odbor za spremljanje položaja romske skupnosti spremlja in obravnava položaj pripadnikov romske skupnosti v občini, zlasti na področju prostorske problematike, bivalnih razmer, vzgoje in izobraževanja, kulturne dejavnosti in drugih oblik dejavnosti, obravnava in daje predloge ter pobude o vprašanjih, ki se nanašajo na položaj pripadnikov romske skupnosti in njihove pravice, dejavno sodeluje pri uresničevanju razvojnega programa v občini, zlasti pa pri programih in razreševanju vprašanj, ki se nanašajo na položaj in razvoj romske skupnosti v občini, obravnava vprašanja, povezana z ohranjanjem romskega jezika in kulture ter sodeluje z romskimi društvi in drugimi njihovimi organizacijami v občini.

Odbor zaseda na zahtevo župana ali za obravnavo zadev na podlagi dnevnega reda redne seje občinskega sveta, ko so predlagane točke vezane tudi na področja njegovega delovanja. V letošnjem letu je bila potrebna obravnava odbora pri sprejemanju proračuna, da so člani delovnega telesa lahko prejeli informacije o sredstvih, ki jih bomo v letu 2025 namenili za izboljšanje položaja romske skupnosti.

 

Pripravili:

Saša Sršen,

višja svetovalka za odnose z javnostmi

 

Monika Gabrič Simon,

vodja Kabineta župana

 

mag. Gregor MACEDONI,

župan

 

 

Nazaj na seznam