vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

901-0001/2024-206 Dopolnitev pobude št: 902-0004/2024-187 Nevarnost zaradi tropov psov z neznanim lastništvom


Datum: 21. 03. 2024
Urad: Urad za razvoj in prostor
Svetniška skupina: Solidarnost
Svetnik: Maja Žunič Fabjančič

Pobuda

Iz odgovora MONM ni razvidno, katere UKREPE bo MONM sprejela in realizirala, da bo dolgoročno začela reševati težave z divjimi tropi psov, ki so lahko nevarni za prebivalce. Ali ima tako kot nekatere druge občine v načrtu tudi sofinanciranje sterilizacij in kastracij lastniških psov npr. Kočevje, Metlika, Semič ipd.: https://dzzz-nm.si/steriliziraj-kastriraj/?fbclid=IwAR2DVlShAviADFBEuHylZcEEfAdm8_C_-Y2b2QFzPX5cxhlwLRXojx25hWo

Ali MONM rešuje težavo v sodelovanju z društvi za zaščito živali in zavetiščem?

Odgovor

Ponovno poudarjamo, da situacijo glede potepuških psov jemljemo resno. Trenutno so naše aktivnosti poleg rednega dela na tem področju, usmerjene k iskanju načina izvedbe odlova psov z neznanim lastništvom na območju Brezja. Pri tem sodelujemo z zavetiščem Turk, s katerim imamo sklenjeno koncesijsko pogodbo in za občino opravlja javno službo. Predstavniki zavetišča aktivno izvajajo oglede na terenu, vendar tropa psov pri izvajanju ogledov ne zaznajo. Trenutne in dolgoročne rešitve z divjimi tropi psov so odlovi, ki se jih poslužujemo. V Mestni občini Novo mesto si želimo sistemske rešitve, ki bi uredila omenjeno problematiko v sodelovanju z državo RS in ostalimi pristojnimi službami. Trenutno namreč veljavna zakonodaja v primeru, da ni znano lastništvo psa, določa, da stroške oskrbe do 30 dni nosi Občina, nato zavetišče, šele po 120 dneh država. Takšna ureditev ne spodbuja odgovornega lastništva psov. Poleg tega oddaja divjega oziroma agresivnega psa v zavetišče ni ustrezna rešitev. Zavetišča namreč niso prevzgojni centri. Njihova osnovna dejavnost je oskrba zapuščenih živali. Po podatkih, s katerimi razpolagamo, prihajajo divji tropi psov iz bližnjih romskih naselij. Ti pa nimajo urejenega lastništva. Posledično se neevidentirani lastniki izognejo obveznostim, ki jih določa področna zakonodaja.

 

Občina aktivno podpira odgovorno lastništvo živali in vzpodbuja sofinanciranje sterilizacije oz. kastracije lastniških mačk.  Sterilizacije oz. kastracije lastniških psov v letu 2024 ni v načrtu, saj zaznavamo, da so lastniki lastniških psov bolj odgovorni in sami poskrbijo za svoje hišne ljubljenčke. Izjema so primeri divjih psov, ki se v večji meri pojavljajo v romskih naseljih, nimajo čipov in ni znano lastništvo zato terjajo sistemske rešitve, kot omenjeno v prejšnjem odstavku, ter ustrezno aktivacijo pristojnih državnih služb.

 

Pripravila:

 

Klavdija Kolarič                                                                          doc. dr. Jana Bolta Saje

Višja svetovalka za kmetijstvo in splošne zadeve                direktorica občinske uprave 

Nazaj na seznam