vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

902-0030/2023-124 Urejeno parkirišče (zaustavljališče) ob reki Krki


Datum: 05. 10. 2023
Urad: Urad za razvoj in prostor
Svetniška skupina: Gibanje svoboda
Svetnik: Žiga Papež

Pobuda

Pobuda, da Mestna občina Novo mesto pristopi k načrtovanju prostora za zaustavljanje avtomobilov ter s pomolom za spuščanje in dvigovanje plovil v reko Krko ter izvedbo zgodaj spomladi in začetek uporabe prostora poleti v letu 2024

1. Trajnostna urbana strategija Novo mesto 2030 do leta 2030 določa štiri prednostne usmeritve za urbani razvoj, med njimi usmeritev Novo Zeleno Mesto, v okviru katere je določenih več ukrepov. Pomemben je ukrep II.5.3 »Obvodni prostor«, ki se nanaša na razvoj območja ob Krki, Težki Vodi, Bršljinskemu potoku in Šajserju. Z ukrepom je predvidena: Ureditev sprehajalnih poti, Ureditev kopališč in piknik prostorov ter prostorov za druženje različnih starostnih skupin, Ohranitev biotske  raznovrstnosti, Oživljanje mestnega dogajanja ob reki Krki z vodotoki in Ureditev čolnarn in vstopno-izstopnih mest za plovila na reki Krki.

2. Glede na odgovor OU na svetniško pobudo 900-18/2020–299 Ureditev nabrežja Krke za urbano preživljanje prostega časa z dne 12. 11. 2020, svetnice Maje Žunič Fabjančič podajam predlog za uresničitev projekta:

urejeno parkirišče (zaustavljališče) ob reki Krki kjer bi lahko obiskovalci z avtomobili v miru ustavili in razložili svoje plavajoče zadeve, jih napihnili, pregledali in opremili ter spustili v vodo in se z njimi spustili po reki Krki.

Kot primerna lokacija se kaže trenutno devastirana lokacija ob izlivu Bršljinskega potoka oz. Bezgavca v reko Krko, kjer je danes neurejena bankina oz. peščeno parkirišče, za ureditev  v prihodnosti pa so aktualne še nekatere druge lokacije opredeljene v odloku in ki omogočajo plutje vse do vasi Zaloga oz. navzdol vse do jezu pri Ragov logu.

Zgoraj navedena lokacija v izteku Medičeve ulice je opredeljena tudi v Odloku o določitvi plovbnega režima na odseku reke Krke v Novem mestu (DUL št. 2/2021) https://www.novomesto.si/mma/dul_2021_02/2021020412043516/ in je opredeljena kot pristanišče za plovila brez motornega pogona.

Za ureditev prostora, ki se naj najprej arhitekturno izriše in umesti je potrebno izvesti:

  • podaljša se ureditev Medičeve ulice, ali izvede prej obračališče in uredi parkirišče za 5-10 avtomobilov,
  • celotna površina se izravna v smislu minimalnega naklona proti reki Krki,
  • povezljivost prostora z obstoječo kolesarsko potjo in pešpotjo Župančičevo sprehajališče,
  • premični pomol iz kompozitnih materialov, ki se dviguje glede na vodostaj in primeren za spustitev in dvigovanje plovil v vodo – primer Špica v Ljubljani https://www.atelierarhitekti.si/ureditev-sirsega-obmocja-spice/ ,
  • na enem delu prostora se nasujejo kamni (prod) za sedenje, pripravo plovil, morebiten počitek in na enem delu je zasajena trava na kateri je primerno poležati in se spočiti,
  • umestitev nekaj klopi z naslonom ter mizami (2-3×),
  • zasadi se nekaj primernih vrst dreves, ki bi nudila čez nekaj let poleti senco,
  • za večerno varnost je potrebno namestiti senzorske LED luči za osvetlitev, ki se prižgejo pri gibanju in tudi kamera, ki zagotavlja varnost oz. preprečitev vandalizma,
  • info tabla o reki Krki, do kje se lahko pluje, kje so jezovi, ostali izstopi iz reke, itd,
  • stojalo za priklenitev koles.

Prilagam tudi tloris lokacije pri izlivu potoka Bezgavec, izvedbo pomola Koseški Bajer v Ljubljani, pomol ter ureditev parka na Špici v Ljubljani.

Odgovor

Lokacija pri izlivu potoka Bezgavec v reko Krka se nam zdi primerna in jo zaznavamo kot eno izmed priložnosti za ureditev prostora za urbano preživljanje prostega časa ob reki Krki. Predlagani ukrepi, kot so ureditev parkirišča, izravnavanje površine, povezljivost s kolesarsko potjo, premični pomol, kamnite površine, zasaditev dreves, razsvetljava, informacijska tabla in stojalo za kolesa, so ključni za ustvarjanje funkcionalnega in privlačnega prostora ob reki. Prav tako je pomembno upoštevati okoljske in varnostne vidike ter vključiti elemente, ki bodo ohranjali biotsko raznovrstnost območja. Vašo pobudo bomo vsekakor preučili, pri tem pa je potrebno poudariti, da je prednostno obravnavana celovita ureditev območja Na Loko, za kar predvidevamo tudi sofinanciranje s strani Evropske unije in med drugim vključuje tudi ureditev dostopa do reke Krke.

 

Pripravila:

                       

Emina Vrbetić

vodja Oddelka za promet in mobilnost

 

dr. Iztok Kovačič                                                                                        dr. Jana Bolta Saje

vodja Urada za prostor in razvoj                                                        direktorica občinske uprave

Nazaj na seznam